Rynek kosmetyków w Polsce

Polskie firmy zajmujące się produkcją kosmetyków mają bardzo dobrą pozycję rynkową. Wśród nich znajdziemy licznych producentów tradycyjnych kosmetyków, ale także wytwórców kosmetyków profesjonalnych, dermokosmetyków oraz kosmetyków naturalnych. Wielu producentów jest obecnych nie tylko na polskich rynkach, ale także w innych krajach na świecie.

Do znanych polskich producentów kosmetyków należą:

Alba Thyment Sp. z o.o. – firma farmaceutyczno- kosmetyczna istniejąca na rynku do 1913 roku. Znana jest z wytwarzanej esencji karmelitańskiej Argol® Essenza Balsamica. Marka stosuje standardy GMP.

BANDI Cosmetics Sp. z o.o. – jest producentem głównie kosmetyków profesjonalnych przeznaczonych dla salonów kosmetycznych i ośrodków SPA. Firma oferuje także produkty na potrzeby produkcji marek własnych tzw. „private label”.

Beliso Sp. z o.o. – firma od kilkunastu lat zajmująca się dystrybucją i produkcją profesjonalnych produktów do pielęgnacji i stylizacji włosów. Jest właścicielem marki kosmetyków Cece of Sweden.

Bell – znany producent kosmetyków kolorowych, który swoje produkty sprzedaje nie tylko w kraju, ale także w Europie i Azji. Firma łączy wysoką jakość produktów z przystępną ceną dla konsumentów.

Belle Jardin Cosmetics – w ofercie posiada kosmetyki do pielęgnacji twarzy i ciała dla kobiet i mężczyzn oraz kosmetyki do makijażu. Firma obecna jest nie tylko w Polsce, ale także na 20 obcych rynkach.

Biogened S.A – firma z ponad 60-letnią historią, produkująca dermokosmetyki Laboratorium Dermedic oraz kosmetyki naturalne Phenomé, a także suplementy diety i leki.

BluxCosmetics Sp. z o.o. – firma znana jako producent kosmetyków, wyrobów chemii gospodarczej i samochodowej. Jej wyroby kosmetyczne sprzedawane są pod markami Naturaphy i markami własnymi dużych sieci handlowych. Ponad połowa produkcji firmy przeznaczona jest na eksport.

Chantal – działający od 1989 roku producent kosmetyków do włosów przeznaczonych dla salonów fryzjerskich (linia PROSALON) i dla klientów detalicznych. Funkcjonuje także poza granicami naszego kraju.

Clarena – duży producentów kosmetyków profesjonalnych, kierowanych głównie do gabinetów kosmetycznych. Wytwarza preparaty pielęgnacyjne, dermokosmetyki i sprzęt zabiegowy. Firma współpracuje z ok. 18 000 salonów kosmetycznych. Posiada kosmetyczne Centra Szkoleniowo-Sprzedażowe we Wrocławiu, Warszawie i Krakowie, ma swoje oddziały także poza granicami Polski.

DAX Cosmetics Sp. z o.o – firma produkująca kosmetyki pielęgnacyjne do twarzy i do ciała oraz wyroby ochronne do opalania. W ofercie ma ponad 500 różnych produktów składających się na 60 linii kosmetycznych w ramach pięciu głównych marek: Perfecta, DrSun, Yoskine, Cashmere i Celia. Kosmetyki marki Dax można znaleźć w 22 krajach całego świata. Dax uzyskał Certyfikat Zarządzania Jakością ISO 9001:2000 oraz certyfikat GMP.

Delia Cosmetics Sp. z o. o. – producent kosmetyki do koloryzacji i pielęgnacji włosów, do pielęgnacji twarzy i ciała oraz makijażu. Firma stosuje System Zarządzania Jakością zgodny z międzynarodową normą ISO 9001:2008 oraz posiada certyfikat GMP. Może poszczycić się wieloma nagrodami na swoim koncie.

ELFA PHARM POLSKA – firma powstała w 2011 roku jako polski oddział międzynarodowego holdingu kosmetycznego produkującego wyroby kosmetyczne na terenie Ukrainy, Czech, Słowacji, a obecnie także w Polsce. Jest właścicielem marki Greeen Farmacy. W ofercie firmy znajduje się ponad 500 produktów. Produkcja kosmetyków odbywa się w certyfikowanym systemie zarządzania jakością ISO 9001:2008.

Eveline Cosmetics Dystrybucja Sp. z o.o. S.K.A. – jeden z największych polskich producentów, wytwarzający kosmetyki do twarzy, ciała i makijażu oraz służące ochronie przeciwsłonecznej. Marka ma silną pozycję w ponad 70 krajach świata – 80% jej produkcji stanowi eksport.

F.K. Pollena Ewa S.A. – firma rozpoczynała działalność od produkcji mydeł oraz wód kolońskich, w późniejszych latach poszerzono ofertę o kosmetyki do pielęgnacji włosów, ciała, twarzy oraz wyroby perfumeryjne i do higieny jamy ustnej. Firma posiada certyfikat jakościowy ISO 9001. Od 1999 roku jest notowana na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

HEAN Fabryka Kosmetyków – producent kosmetyków kolorowych i pielęgnacyjnych dla klientów indywidualnych oraz produktów profesjonalnych. Produkuje także w ramach „private labels”. Kosmetyki są eksportowane do kilkunastu krajów Europy i Bliskiego Wschodu. Firma stosuje procedury zgodne z wymaganiami Dobrej Praktyki Wytwarzania GMP.

Inglot – firma założona przez Wojciecha Inglota to znany na całym świecie producent kosmetyków kolorowych. Firma posiada około 450 salonów w ponad 50 krajach na całym świecie.

JOKO Cosmetics – producent szerokiej gamy kolorowych kosmetyków do makijażu, wytwarzanych według standardów GMP.

Laboratorium Kosmetyczne Dr Irena Eris – zostało założone przez Irenę Szołomicką-Orfinger w 1983 roku. To jeden z najbardziej znanych producentów kosmetyków pielęgnacyjnych w Polsce i na świecie. Wszystkie ich produkty bazują na własnych, oryginalnych recepturach, poprzedzonych wieloetapowymi badaniami. Firma posiada 4 różne marki: Dr Irena Eris – kosmetyki premium i profesjonalne, Pharmaceris – dermokosmetyki apteczne, Lirene – kosmetyki rynku masowego oraz Under Twenty – przeznaczone dla nastolatków. Dodatkowo firma posiada sieć Kosmetycznych Instytutów Dr Irena Eris oraz pięciogwiazdkowe Hotele SPA Dr Irena Eris w Krynicy i Wzgórzach Dylewskich. Główne rynki zbytu kosmetyków to Europa, USA i kraje Azji.

Laboratorium Kosmetyczne JOANNA Sp. J. B. Górka, R. Korczak – specjalizuje się w produkcji kosmetyków do pielęgnacji włosów oraz ciała. Posiada w ofercie także kosmetyki profesjonalne. Innowacyjność firmy polega na odgadywaniu nowych trendów rynkowych i szybkim reagowanie na ich potrzeby.

Laboratorium Kosmetyków Naturalnych Farmona Sp. z o.o. – producent kosmetyków i dermokosmetyków do pielęgnacji twarzy, ciała i włosów, które wykorzystują często substancje naturalne. W ofercie posiada około 450 rodzajów kosmetyków profesjonalnych i przeznaczonych dla klienta detalicznego.

Mincer Pharma – producent kosmetyków do pielęgnacji twarzy i ciała. W ofercie ma ok. 200 produktów. Wyróżnikiem opakowania jest zastosowanie tzw. membrany dozującej, zabezpieczającej krem przed kontaktem ze środowiskiem zewnętrznym i ułatwiającej dozowanie. Rozwiązanie to chronione jest patentem. Firma posiada międzynarodowy certyfikat ISO 9001:2000. Produkty Mincer eksportowane są do wielu krajów Europy, Azji i Ameryki Północnej.

MIRACULUM S.A. – producent kosmetyków z zakresu pielęgnacji twarzy, ciała, perfum damskich i męskich, depilacji, makijażu. Oferta firmy obejmuje około 700 różnych produktów. Znajdują się tu takie marki jak Pani Walewska, Być może, Brutal, Wars oraz Lider. Od 2007 roku spółka jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Mollon Cosmetics – producent kosmetyków do pielęgnacji paznokci – do manicure i pedicure. Linia Mollon Prossional PRO przeznaczona jest dla gabinetów kosmetycznych.

OCEANIC S.A. – producent kosmetyków głównie dla osób o skórze wrażliwej i skłonnej do alergii marki AA. Kosmetyki wytwarzane są zgodnie z farmaceutycznymi standardami GMP. OCEANIC sprzedaje swoje produkty w 25 krajach świata. Posiada tytuł Partnera Polskiej Ekologii przyznany w Narodowym Konkursie Ekologicznym pod patronatem Prezydenta RP.

Paese Cosmetics – marka kosmetyków kolorowych dostępnych w szerokiej gamie kolorystycznej. Produkty Paese dostępne są nie tylko w Polsce, ale także w licznych krajach na całym świcie.

Pharma C Food Sp. z o.o. – producent kosmetyków pielęgnacyjnych i perfum. Tworzy m.in. marki Bond, Cztery Pory Roku, Venus, Missy, Korsarz i Dermafresh. Posiada certyfikaty jakości ISO 9001 oraz HACCP. Jej produkty dostępne są w całej Europie: w Wielkiej Brytanii, Holandii, Włoszech, Niemczech, Rumunii, Ukrainie i innych krajach.

POLLENA Przedsiębiorstwo Chemii Gospodarczej Sp. z o.o. S. k. – producent kosmetyków i środków czystości, zwłaszcza kosmetyków hipoalergicznych opartych o naturalne surowce (mydła). Jest posiadaczem marki Biały Jeleń, a także przeznaczonej dla dzieci serii Dzidziuś. Przedsiębiorstwo jest posiadaczem certyfikatu ISO 9001:2000.

Pierre Rene sp. z o.o. – producent kosmetyków do twarzy i ciała oraz do makijażu, a także akcesoriów do makijażu (np. pędzli). Kosmetyki tej marki można spotkać w 21 krajach świata. Wytwarzane są zgodnie z zaleceniami GMP.

QUIZ Cosmetics (PPH BIM) - producent kosmetyków pielęgnacyjnych i do makijażu, a także opakowań dla kosmetyków. W ofercie ma około 150 produktów dostępnych także poza granicami naszego kraju. Firma posiada certyfikat zarządzania jakością ISO 9001:2008.

SI ŚWIT – zajmuje się produkcją kosmetyków do pielęgnacji twarzy i ciała oraz chemii gospodarczej. Firma istnieje od 1944 roku i posiada status Zakładu Pracy Chronionej. Stosuje standardy jakości potwierdzone certyfikatem ISO 9001: 2008.

Verona Products Professional – producent kosmetyków do makijażu, pielęgnacji twarzy i ciała, koloryzacji, pielęgnacji i stylizacji włosów oraz produktów perfumeryjnych. Produkty tej matki dostępne są w ponad 60 krajach świata. Firma ma na swoim koncie liczne nagrody.

Ziaja Ltd Zakład Produkcji Leków Sp. z o.o. – firma założona przez Zenona Ziaję w swojej ofercie posiada ok. 900 produktów do pielęgnacji twarzy, ciała, włosów oraz do higieny intymnej. Kosmetyki Ziaja cechuje wysoka jakość, wykorzystanie naturalnych składników i korzystna cena. Firma stosuje system zarządzania jakością zgodny z międzynarodową normą ISO 9001:2008. Kosmetyki Ziaja dostępne są również w kilkudziesięciu krajach na całym świecie.

Bez trudu można spotkać także licznych polskich producentów dermokosmetyków i ekokosmetyków – kosmetyków naturalnych i organicznych. Oto kilka przykładów tego typu rodzimych wytwórców:

Aromeda Sp. z o.o./ PAT&RUB – pomysłodawczyniami powstania marki są Kinga Rusin i Magda Hajduk-Naklicka. PAT&RUB to kosmetyki w 100% naturalne, certyfikowane w NaTrue.

Balneokosmetyki Malinowy Zdrój – firma produkuje polskie dermokosmetyki na bazie najsilniejszej na świecie, wodzie siarczkowej o właściwościach leczniczych ze źródła „Malina” czerpanej w uzdrowisku Solec-Zdrój. Producent opiera się na idei: sanus per aquam – zdrowy przez wodę. Kosmetyki te nie zawierają parabenów, silikonów, sztucznych barwników, ftalanów, olejów mineralnych i pochodnych ropy naftowej, opierają się na naturalnych, uzdrowiskowych składnikach aktywnych i roślinnych ekstraktach.

Bio IQ – producent kosmetyków ekologicznych, które składają się nawet w 99,99% ze składników pochodzenia naturalnego. Wszystkie produkty marki posiadają certyfikat ECOCERT.

Beauty & SPA Expert – producent profesjonalnych kosmetyków organicznych np. Organic Series, stosowane przez kosmetyczki w różnych zabiegach. Składają się w 100% z naturalnych składników oraz nie są testowane na zwierzętach. Użyte w nich aktywne składniki posiadają certyfikat ECOCERT oraz inne unikalne patenty.

Beauty Face – producent linii profesjonalnych hydrożelowych masek odmładzających do twarzy, wytworzonych na bazie naturalnego kolagenu morskiego i innych naturalnych aktywnych składników.

Bielenda Kosmetyki Naturalne Sp. z o.o. S.K. – istniejący od 1990 roku producent kosmetyków do pielęgnacji twarzy i ciała. Na ofertę składa się ponad 400 produktów opartych na naturalnych składnikach – w tym kosmetyki przeznaczone dla klienta indywidualnego i odbiorców profesjonalnych (linia Bielenda Professional). Ma na swoim koncie liczne nagrody. Produkty Bielenda dostępne są w wielu krajach na całym świecie.

CHANTARELLE Laboratory Derm Aesthetics – producent profesjonalnych dermokosmetyków, a także sprzętu laserowego dla gabinetów medycyny estetycznej, gabinetów dermoestetycznych i kosmetycznych.

Femi – producent ekologicznych kosmetyków pielęgnacyjnych w wersji profesjonalnej i standardowej. Firma pracuje według wdrożonej procedury ISO 9001:2009.

fridge by yDe – producent naturalnych kosmetyków pielęgnacyjnych i perfum. Ich produkty są całkowicie pozbawione środków konserwujących, należy je przechowywać w lodówce, a okres ich ważności to 2,5 miesiąca od wyprodukowania.

Laboratorium Kosmetyczne FLOSLEK – producent kosmetyków i dermokosmetyków do twarzy i ciała, także da dzieci. Posiada marki: Floslek Laboratorium – przeznaczone dla wrażliwej skóry i Floslek Pharma – dermokosmetyki dla skóry problematycznej.

Laboratorium Kosmetyczne AVA – istniejący od 1961 roku producent kosmetyków naturalnych. Asortyment obejmuje ponad 100 kosmetyków w ramach sprzedaży detalicznej oraz ok. 80 produktów z serii profesjonalnej. Kosmetyki posiadają certyfikat ECOCERT.

Lilla-Maï – producent ręcznie wykonywanych kosmetyków pielęgnacyjnych opartych na recepturach medycyny ludowej z wielu regionów całego świata.

Organique – firma zaczynała jako producent mydeł glicerynowych, obecnie jej oferta obejmuje pielęgnacyjne kosmetyki profesjonalne i dla klientów detalicznych z wykorzystaniem składników naturalnych. Firma posiada rozbudowaną sieć mydlarni w całym kraju.

Sylveco – producent wyspecjalizowanych kosmetyków przeznaczonych dla skóry wrażliwej i skłonnej do alergii. Wyróżniającym składnikiem produktów marki jest ekstrakt z kory brzozy.

Torf Corporation – Fabryka Leków Sp. z o. o. – producent kosmetyków marki Tołpa. Jako jedyna firma na świecie posiada patent na unikalny ekstrakt torfowy, wykorzystywany do produkcji kosmetyków, past do zębów oraz suplementów diety. Funkcjonuje także na rynku „private label”. Jakość produktów firmy potwierdzają liczne zdobyte nagrody i wyróżnienia.

Uzdrowisko Rabka S.A. – wytwarza naturalne kosmetyki na bazie rabczańskiej solanki, wykorzystując jej dobroczynne działanie. Kosmetyki przeznaczone są do codziennej pielęgnacji skóry normalnej i wrażliwej, zwłaszcza dla osób z problemami alergicznymi i łuszczycowymi. Kosmetyki umożliwiają przedłużenie kuracji solankowej po pobycie w uzdrowisku.

Polacy słyną nie tylko jako producenci wysokojakościowych kosmetyków, ale także innych produktów, które związane są z rynkiem kosmetycznym. Przykładem tego jest funkcjonująca od niedawna firma Phenicoptere Sp. z o.o., która jestproducentem innowacyjnego produktu GLOV Hydro Demaquillage. GLOV to rodzaj rękawiczki, zmywającej nawet mocny makijaż i tusz do rzęs tylko za pomocą wody. Produkt jest wielokrotnego użytku, wystarcza nawet do 3 miesięcy użytkowania. Firma została nagrodzona tytułem Start-Up Roku 2012 za innowacyjny pomysł i intensywne działania biznesowe.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

  1. Jak prognozuje dyrektor generalny Sephora Polska, zainteresowanie naszym rynkiem ze strony luksusowych marek rosnie, wiec beda one stopniowo debiutowac w Polsce. Rynek kosmetykow premium w naszym kraju ma przed soba dobre perspektywy, bo jego wielkosc w porownaniu z rynkami zachodniej Europy nie jest jeszcze duza.